Quantcast
skip navigation

2020 metro gymnastics honor roll

By JIM PAULSEN, Star Tribune, 01/20/20, 4:00PM CST

Share

Top individual scores through Saturday, Jan. 18.


Lakeville North's Anna Altermatt competes in the 2019 state meet. Star Tribune photo by Courtney Deutz

The top individual marks in each event in the metro this season

ALL-AROUND
Anna Altermatt, Lakeville North    38.65
Becca Green, Annandale    38.50
Bella Frattalone, Mahtomedi    38.325
Alayna Schloeder, Rockford    38.075
Nadia Abid, Maple Grove    38.05
Rachel Steiner, Lakeville North    37.90
Avery Doman, Rosemount    37.675
Anna Mielke, Watertown-Mayer/Mound-Westonka    37.55
Grace Treanor, Wayzata    37.55
Adison Dack, Northfield    37.35
Lola Visci, Big Lake    37.35
Monica Barrett, Roseville    37.20
Adreanna Willodson, Anoka    37.15
Annika Lee, Park Center    37.10
Kenzie Kluge, Eden Prairie    37.05
Kate Ryan, Mahtomedi    36.925
Cassie Kahrer, East Ridge    36.90
Ashley Goodlund, Lakeville North    36.85
Kelsey Neff, Edina, 36.85
Lauren Foyt, Rosemount    36.675
Elsa Leopold, Chisago Lakes    36.475
Sasha Thompson, Maple Grove    36.45
Lexie Corcoran, East Ridge    36.40
Ciboney Reglos, Hopkins    36.35
Livia Dombeck, St. Michael-Albertville    36.30
Laci Lorinser, Cambridge-Isanti    36.30
Claire O’Gorman, Forest Lake    36.30
Abby Rekstad, Elk River    36.30
Jaelyn Sorenson, Elk River    36.30
AnnaGrace Nelson, Cambridge-Isanti    36.20
Kaitlyn Nguyen, Lakeville North    36.00

VAULT
Anna Altermatt, Lakeville North    9.85
Bella Frattalone, Mahtomedi    9.70
Becca Green, Annandale    9.70
Rachel Steiner, Lakeville North    9.625
Cassie Kahrer, East Ridge    9.60
Adreanna Willodson, Anoka    9.60
Kaylee Bateman, Irondale/Mounds View    9.575
Anna Mielke, Watertown-Mayer/Mound-Westonka    9.55
Alayna Schloeder, Rockford    9.55
Annika Lee, Park Center    9.525
Nadia Abid, Maple Grove    9.50
Monica Barrett, Roseville    9.50
Britney Krumrei, Big Lake    9.50
Winnie Wallace, Eden Prairie    9.50
Lexi Corcoran, East Ridge    9.45
Adison Dack, Northfield    9.45
Kenzi Kluge, Eden Prairie    9.45
Laci Leverty, Cambridge-Isanti    9.45
Abby Rekstad, Elk River    9.45
Kendall Rogers, Stillwater    9.45
Sasha Thompson, Maple Grove    9.45
Livia Dombeck, St. Michael-Albertville    9.40
Erin Singsank, Watertown-Mayer/Mound-Westonka    9.40
Grace Treanor, Wayzata    9.40
Anja Gilbert, Watertown-Mayer/Mound-Westonka    9.35
Lauren Foyt, Rosemount    9.30
Maren Merrick Melberg, Anoka    9.30
Claudia Stipe, Chisago Lakes    9.30
Megan Swanson, Big Lake    9.30
Lola Visci, Big Lake    9.275
Avery Doman, Rosemount    9.25
Faith Green, Rosemount    9.25
Tashina Beyioku-Alase, Champlin Park    9.25
Kaitlyn Nguyen, Lakeville North    9.225
Kylie McLenighan, Edina    9.20
Madi Peters, Buffalo    9.20
Kate Ryan, Mahtomedi    9.20

UNEVEN BARS
Becca Green, Annandale    9.825
Rachel Steiner, Lakeville North    9.75
Lola Visci, Big Lake    9.725
Bella Frattalone, Mahtomedi    9.65
Anna Altermatt, Lakeville North    9.60
Grace Treanor, Wayzata    9.60
Ashley Goodlund, Lakeville North    9.55
Kelsey Neff, Edina, 9.50
Alayna Schloeder, Rockford    9.475
Adison Dack, Northfield    9.45
Sophie Hoang, Eden Prairie    9.45
Nadia Abid, Maple Grove    9.425
Elsa Leopold, Chisago Lakes    9.375
Annika Lee, Park Center    9.35
Grace Treanor, Wayzata    9.60
Izzy Breitkreutz, Big Lake    9.30
Avery Doman, Rosemount    9.30
Lauren Foyt, Rosemount    9.30
Kaitlyn Nguyen, Lakeville North    9.30
Livia Dombeck, St. Michael-Albertville    9.25
Kenzi Kluge, Eden Prairie    9.25
Laci Lorinser, Cambridge-Isanti    9.25
AnnaGrace Nelson, Cambridge-Isanti    9.25
Ciboney Reglos, Hopkins    9.25
Hannah Ringlien, Northfield    9.25
Monica Barrett, Roseville    9.20

BALANCE BEAM
Avery Doman, Rosemount    9.70
Becca Green, Annandale    9.70
Anna Mielke, Watertown-Mayer/Mound-Westonka   9.70
Nadia Abid, Maple Grove    9.65
Ciboney Reglos, Hopkins    9.60
Alayna Schloeder, Rockford    9.575
Anna Altermatt, Lakeville North    9.55
AnnaGrace Nelson, Cambridge-Isanti    9.50
Abby Rekstad, Elk River    9.50
Lauren Rodriguez, East Ridge    9.50
Bella Frattalone, Mahtomedi    9.475
Annika Lee, Park Center    9.45
Laci Lorinser, Cambridge-Isanti    9.45
Jaelyn Sorenson, Elk River    9.45
Ashley Goodlund, Lakeville North    9.40
Elsa Leopold, Chisago Lakes    9.40
Kelsey Neff, Edina, 9.35
Kaitlyn Nguyen, Lakeville North    9.40
Izzy Breitkreutz, Big Lake    9.375
Sydney Nenn, Forest Lake    9.375
Ella Blinkhorn, Watertown-Mayer/Mound-Westonka    9.35
Kate Ryan, Mahtomedi    9.35
Izzy Treanor, Wayzata    9.35
Grace Treanor, Wayzata    9.325
Keely Sisco, Forest Lake    9.30
Maggie McCabe, Watertown-Mayer/Mound-Westonka    9.25
Lola Visci, Big Lake    9.25
Adreanna Willodson, Anoka    9.25
Madi Peters, Buffalo    9.225
Amber Pietruszewski, Irondale/Mounds View    9.225
Sasha Thompson, Maple Grove    9.225

FLOOR EXERCISE
Grace Treanor, Wayzata    9.85
Cassie Kahrer, East Ridge    9.70
Kelsey Neff, Edina    9.70
Izzy Treanor, Wayzata    9.70
Adreanna Willodson, Anoka    9.70
Bella Frattalone, Mahtomedi    9.675
Anna Altermatt, Lakeville North    9.65
Livia Dombeck, St. Michael-Albertville    9.65
Nadia Abid, Maple Grove    9.625
Izzy Breitkreutz, Big Lake    9.625
Becca Green, Annandale    9.625
Sasha Arne, Wayzata    9.60
Lexie Corcoran, East Ridge    9.60
Claire O’Gorman, Forest Lake    9.60
Elena Cantwell, Minnetonka    9.55
Kenzi Kluge, Eden Prairie    9.55
Anna Mielke, Watertown-Mayer/Mound-Westonka    9.55
Avery Doman, Rosemount    9.525
Lauren Foyt, Rosemount    9.525
Ashley Goodlund, Lakeville North    9.525
Britney Krumrei, Big Lake    9.525
Alayna Schloeder, Rockford    9.475
Adison Dack, Northfield    9.45
Kenzi Kluge, Eden Prairie    9.45
Annika Lee, Park Center    9.45
Laci Leverty, Cambridge-Isanti    9.45
Kylie McLenighan, Edina    9.45
Evie Schmidt, Edina    9.45
Rachel Steiner, Lakeville North    9.45
Sasha Thompson, Maple Grove    9.45
Tashina Beyioku-Alase, Champlin Pk    9.425
Emma Saksa, Champlin Park    9.425
Monica Barrett, Roseville    9.40
Faith Green, Rosemount    9.40
Madi Peters, Buffalo    9.40
Abby Schreifels, Big Lake    9.40
Hailey Tretter, East Ridge    9.40
Laney Gunderson, White Bear Lake    9.35
Kaitlyn Nguyen, Lakeville North    9.35
Delaney Nickles, Forest Lake    9.35
Kate Ryan, Mahtomedi    9.35
Jaelyn Sorenson, Elk River    9.325
Tatum Bohlsen, Wayzata    9.30
Caylee Greeder, Mahtomedi    9.30
Abby Rekstad, Elk River    9.30
Ellie Stodden, Northfield    9.30
Lauren Zebrowski, East Ridge    9.30

Gymnastics Hub Headlines